طریقه مصرف آرتیشو ؛ نحوه مصرف ارتیشو برای درمان زخم معده

طریقه مصرف آرتیشو

طریقه مصرف آرتیشو ؛ نحوه مصرف ارتیشو برای درمان زخم معده همگی در سایت دیماکلاب.امیدواریم این مطلب که حاصل تلاش تیم خواص مواد غذایی سایت است مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

همانطور که می دانید قرآن کریم از بهشت با نام جنت نام برده است و معنی جنت باغی است که درختان میوه فراوان دارد.همچنین در این کتاب آسمانی از میوه های زیادی نام برده شده است.

امروزه با پیشرفت جوامع بشری بیماری ها هم پیشرفت زیادی کرده اند و یکی از راه های نجات انسان از بیماری های مختلف شناخت کامل طبیعت و آشنایی با خواص گیاهان و میوه ها است.

از مهمترین میوه هایی که در قرآن از آنها نام برده شده است می توانیم به انجیر و زیتون اشاره کنیم که به تازگی یک گروه تحقیقات ژاپنی پی به خواص فوق العاده مصرف یک عدد انجیر و هفت عدد زیتون شده است.

پس از اینکه یکی از قرآن پژوهان مصری اعلام کرد که خداوند در قرآن به انجیر و زیتون قسم خورده است و نام انجیر یک بار و نام زیتون هفت بار در قرآن آمده است ، رییس این گروه مسلمان شد.

طریقه مصرف آرتیشو

برگ ها و غنچه ی آرتیشو را به صورت خام یا پخته شده (بخارپز، آب پز، کبابی و سرخ شده) برای تهیه انواع غذا، سوپ، خورش، خوراک، دلمه، پیتزا، سالاد، ترشی و دیپ استفاده می کنند. (بهترین روش پخت کنگر فرنگی، بخارپز کردن آن به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه می باشد، همچنین می توان آن را در دمای ۱۷۷ درجه سانتیگراد به مدت ۴۰ دقیقه در فر پخته و استفاده کرد.) برگ های پخته شده آرتیشو را می توان برای تهیه برخی از سس ها مانند سس آئولی و انواع کره های گیاهی استفاده کرد. امروزه عصاره آرتیشو که شامل غلظت های بالای ترکیبات موجود در این گیاه است، به عنوان مکمل محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

آشنایی با دیگر خواص آرتیشو

برای اینکه شما سروران گرامی با دیگر خواص آرتیشو آشنا شوید این بخش را برای شما تهیه نموده ایم.

آشنایی با خواص آرتیشو

کنگر فرنگی که با نام های آرتیشو و ارده شاهی هم شناخته می شود نوعی گیاه یک ساله است که بومی اروپا و برخی مناطق مدیترانه می باشد. آرتیشو با گیاهانی مانند ترخون ، بومادران ، کاسنی و کنگر در خانواده میناسانان دسته بندی می شود.

آرتیشو (نام فرانسوی) یا آرتیچوک (نام انگلیسی) که به نام های کنگر فرنگی، انگینار و ارده شاهی هم شناخته می شود، اغلب به عنوان یکی از انواع سبزیجات شناخته شده اما باید بگوییم که این گیاه در واقع نوعی خار محسوب می شود. آرتیشو یکی گیاه بومی مناطق مدیترانه است و قرن هاست که در طب سنتی برای کاهش سطح قند خون، بهبود هضم غذا، سلامت قلب و سلامت کبد استفاده می شود.

آرتیشو گیاهی است چند ساله، درای ساقه ای راست که ارتفاع آن بحدود یک متر می رسد. برگهای آن پهن و دراز مانند برگهای کاهو است که برنگ سبز تیره است. در انتهای ساقه میوه آن که بشکل میوه کاج یا سیب فلس در است مشاهده می شود .گلبرگهای آن ضخیم و گوشتی بوده و انتهای گلبرگها ضخیم تراست که مصرف خوراکی درد .

برای خرید آرتیشو دقت کنید که برگها باز نشده و سفت و سبز باشند . هنگامی که برگهای آرتیشو قهوه ای است نشان دهنده کهنه بودن آن می باشد. فصل آرتیشو معمولا ماههای فرودرین و دریبهشت ( آپریل و می )است .

طریقه مصرف آرتیشو

برگ ها و غنچه ی آرتیشو را به صورت خام یا پخته شده (بخارپز، آب پز، کبابی و سرخ شده) برای تهیه انواع غذا، سوپ، خورش، خوراک، دلمه، پیتزا، سالاد، ترشی و دیپ استفاده می کنند. (بهترین روش پخت کنگر فرنگی، بخارپز کردن آن به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه می باشد، همچنین می توان آن را در دمای ۱۷۷ درجه سانتیگراد به مدت ۴۰ دقیقه در فر پخته و استفاده کرد.) برگ های پخته شده آرتیشو را می توان برای تهیه برخی از سس ها مانند سس آئولی و انواع کره های گیاهی استفاده کرد. امروزه عصاره آرتیشو که شامل غلظت های بالای ترکیبات موجود در این گیاه است، به عنوان مکمل محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

آرتیشو و چربی خون

آرتیشو دارای سینارین و لاکتون است که برای جلوگیری از سنتز کلسترول بسیار مفید می باشد و سلامت فرد را به دنبال دارد. این گیاه خوراکی ترشح صفرا را زیاد کرده و به این ترتیب باعث کاهش سطح کلسترول در خون می‌شود. برای کاهش کلسترول از این گیاه کمک بگیرید.

آرتیشو و نقرس

آرتیشو برای جلوگیری از رشد نقرس و درمان نقرس موثر است.خوردن خیار یا آب آن با اندکی نمک کنگر فرنگی یا آرتیشو فرنگی فلوس برگ انگور سیر کاهنده اسید اوریک و حل کننده اورات هستند . برای درمان نقرس عرق پونه کوهی قبل از غذا یک دوم استکان ، یا شربت آرتیشو یا کنگر فرنگی مصرف شود.

آرتیشو و معده

مقادیر بالای فیبر موجود در آرتیشو، سبب هضم بهتر غذا می‌شود. به علاوه این گیاه نفخ، حالت تهوع و سوزش سر دل را درمان کرده و برای سلامت دستگاه گوارش مفید است. همچنین سینارین موجود در کنگر فرنگی می‌تواند تأثیر مناسبی روی تحریک تولید صفرا، تسریع حرکات روده و بهبود هضم تعدادی از چربی‌ها داشته باشد.

آرتیشو در طب سنتی برای درمان اختلالات گوارشی و همچنین زردی استفاده می شود.بعضی از افراد مبتلا به یبوست که با نبود ‌تعادل عملکرد دستگاه گوارش به‌ویژه روده‌ها مواجهند، می‌توانند با گنجاندن آرتیشو به سبد غذایی خود با این مشکل مبارزه کنند. این گیاه یکی از بهترین مواد طبیعی برای افرادی است که با رعایت رژیم‌های غذایی لاغری دچار یبوست می‌شوند.

در حقیقت مصرف این گیاه موجب می‌شود این افراد در طول رعایت رژیم غذایی خود دچار یبوست و خشکی مزاج نشوند. از این‌رو تهیه‌ آن یا سوپی که در آن به جای سبزی از برگ‌های آرتیشو و میوه آرتیشو استفاده شده باشد بهترین دارو یا غذای دارویی برای درمان یبوست است.

آرتیشو را از کجا بخریم

برای خرید آرتیشو دقت کنید که برگها باز نشده و سفت و سبز باشند . هنگامی که برگهای آرتیشو قهوه ای است نشان دهنده کهنه بودن آن می باشد. فصل آرتیشو معمولا ماههای فرودرین و دریبهشت ( آپریل و می )است . آرتیشو را میتوان از فروشگاه های اینترنتی عرضه میوه و سبزیجات تهیه کرد.

آرتیشو و کلیه

آرتیشو همواره به دلیل خاصیت مدر بودنی که دارد مورد توجه طب سنتی قرار گرفته است. مصرف آرتیشو به‌‌عنوان غذا یا دارو باعث افزایش میزان ادرار و دفع آب اضافی بدن می‌شود.استفاده از این گیاه می‌تواند تاثیر خوبی در پاک‌سازی کلیه‌ها داشته و بهبود عملکرد کلیه‌ها را به دنبال دارد. این گیاه می‌تواند یکی از مواد غذایی مفید و پرخاصیت هنگام پاک‌سازی کلیه‌ها باشد که باعث می‌شود مواد سمی زائد در بدن از کلیه‌ها دفع شود.

آرتیشو و فشار خون

یکی از خواص مهم گنگر فرنگی اسن است که می توان فشار خون را تنظیم کند. مصرف این گیاه که دارای پتاسیم فراوان می باشد باعث تنظیم فشار خون شده و در نهایت به سلامت قلب کمک می کند.

آرتیشو برای درمان شوره سر

مایع حاصل از جوشاندن برگ های آرتیشو باعث تعمیر حلقه های آسیب دیده مو می شود. یک لایه محافظ روی ساقه مو ایجاد کرده و شوره را از روی پوست سر پاک سازی می کند. برای بهبود شوره سر از آرتیشو استفاده کنید.

خواص آرتیشو برای دیابت

طبق تحقیقات انجام شده وجود عصاره هیدروالکلی که در گیاه آرتیشو وجود دارد یکی از عوامل مهم در کنترل دیابت است.براساس تحقیقات انجام‌شده کنگر و برگ‌های آن در سبد غذایی خانواده می‌تواند باعث کاهش قابل‌توجه گلوکز، کلسترول و تری گلیسیرید خون شود که این امر به کاهش بیماری دیابت نوع یک کمک می کند.

خواص آرتیشو برای بهبود متابولیسم بدن

نیاسین ، ویتامین ب شش، تیامین و پانتوتنیک‌اسید ویتامین‌های موجود در آرتیشو می باشد که باعث می‌شود

تا فعالیت‌های متابولیک بهبود پیدا کرده و سلامت بدن حفظ شود.

Check Also

غازیاغی برای چیست ؛ ایا خوردن غازیاغی به لاغری کمک میکند

غازیاغی برای چیست غازیاغی برای چیست ؛ ایا خوردن غازیاغی به لاغری کمک میکند همگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *