فواید خشکبار میوه و وجود ویتامین ها و مواد مغذی در خشکبار میوه

فواید خشکبار میوه

فواید خشکبار میوه ؛ وجود ویتامین ها و مواد مغذی در خشکبار میوه همگی در سایت دیماکلاب.امیدواریم این مطلب که حاصل تلاش تیم خواص مواد غذایی سایت است مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

همانطور که می دانید قرآن کریم از بهشت با نام جنت نام برده است و معنی جنت باغی است که درختان میوه فراوان دارد.همچنین در این کتاب آسمانی از میوه های زیادی نام برده شده است.

امروزه با پیشرفت جوامع بشری بیماری ها هم پیشرفت زیادی کرده اند و یکی از راه های نجات انسان از بیماری های مختلف شناخت کامل طبیعت و آشنایی با خواص گیاهان و میوه ها است.

از مهمترین میوه هایی که در قرآن از آنها نام برده شده است می توانیم به انجیر و زیتون اشاره کنیم که به تازگی یک گروه تحقیقات ژاپنی پی به خواص فوق العاده مصرف یک عدد انجیر و هفت عدد زیتون شده است.

پس از اینکه یکی از قرآن پژوهان مصری اعلام کرد که خداوند در قرآن به انجیر و زیتون قسم خورده است و نام انجیر یک بار و نام زیتون هفت بار در قرآن آمده است ، رییس این گروه مسلمان شد.

فواید خشکبار میوه

میوه‌ی خشک، درست مانند میوه‌ی تازه، غنی از فیبر است. فیبر مسلما می‌تواند به بهبود عملکرد دستگاه گوارش و حفظ انعطاف پذیری آن کمک کند.آن دسته از میوه‌های خشک غنی از پلی فنول‌ها، نظیر آلو، کرنبری، بلوبری، و خرما می‌توانند به بهبود ساختار و تراکم استخوان‌ها، و محافظت از قلب در برابر آسیب‌های مختلف کمک کند. به علاوه، کلسیم، منگنز، و آهن موجود در میوه‌ی خشک به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می‌کنند.

محتویات زیست فعال موجود در میوه‌های خشک، به خصوص کشمش، می‌توانند با میکروب‌های عامل اختلالات دهان و لثه مبارزه کنند. یکی از مواد موثر در ترکیب آجیل، اسید اولئانولیک است که علیه باکتری پورفیروموناس ژنژیوالیس، عامل بیماری پیرادندانی مبارزه می‌کند. علاوه بر این، اسید اولئانولیک می‌تواند به پیشگیری از تشکیل جرم دندان کمک کند.

بسیاری از آدم‌ها معتقدند مصرف روزانه‌ی سیب و برگه‌ی زردآلو می‌تواند از بروز سرطان پیشگیری کند. سیب و برگه‌ی زردآلو حاوی مواد مغذی گیاهی هستند که به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند؛ هم‌چنین این دو خوراکی به عنوان منبع خوبی برای فیبر نیز به شمار می‌روند. به علاوه، این دو حاوی ویتامین A، ویتامین C، و آهن نیز هستند.

میوه‌ی خشک، درست مثل آجیل، حاوی پتاسیم است. پتاسیم برای حفظ و تنظیم فشار خون مهم است. کمبود پتاسیم به طور بالقوه باعث بیماری فشار خون بالا یا هایپرتنشن می‌شود. مصرف مرتب ترکیب سدیم و پتاسیم می‌تواند میزان آب موجود در بدن و پوست را متعادل نگه دارد. جهت تامین نیاز روزانه‌تان به پتاسیم می‌توانید هر روز مقداری برگه‌ی زردآلو و آلو خشک نوش جان کنید.

آشنایی با دیگر خواص خشکبار

برای اینکه شما سروران گرامی با دیگر خواص خشکبار آشنا شوید این بخش را برای شما تهیه نموده ایم.

آشنایی با خواص خشکبار

خشکبار یا خشکه‌بار یا میوه خشک به میوه‌های خشک شده و برخی مغز دانه‌ها گفته می‌شود. مغز دانه‌هایی مانند پسته، بادام، فندق، گردو خشک و میوه‌های خشک مانند کشمش، کشمش سبز، کشمش سبز تیزابی، برگهٔ آلو بخارا، قیسی خشک، برگه هلو، برگه زردآلو ، برگه آلو، برگه آلوچه و برگه آلبالو، خرما، انجیر خشک. خشکبار جزو آجیل حساب نمی‌شود. در قدیم آن را میوه خشک می‌گفته‌اند.

بسیاری از عموم تصور می کنند، خشکبار تنها مواد خوراکی و تنقلاتی هستند که صرفا جهت سرگرمی استفاده می شوند و فایده آن چنانی برای بدن ندارند. اما این گونه افراد از خواص خشکبار اطلاعی ندارند و نمی دانند که خشکبار سرشار از مواد پروتئینی و معدنی است. خشکبار به تکه های خشک شده برخی میوه ها مثل انگور، آلو، توت، زردآلو و مغز دانه ها گفته می شود. این میوه ها پس از خشک شدن و از دست دادن آب خود، میزان قند و برخی دیگر از خواص آنها افزایش می یابد. توصیه می شود به جای خرید تنقلات صنعتی با مواد نگهدارنده و مضرات فراوان برای کودکان، خشکبار را جایگزین خوراکی های مضر و تنقلات کنید.

آجیل جزء آن دسته خوراکی‌های جایگزینی است که مصرف مرتب‌شان بسیار توصیه می‌شود. آجیل، علاوه بر آن‌که باعث می‌شود سریع‌تر احساس سیری کنید، از جمله انواع دانه‌های کم کالری است که مصرف‌شان باعث چاقی نمی‌شود. انواع مختلفی از آجیل وجود دارد که می‌توانید برخی از آن‌ها را مستقیما میل کنید، یا جهت بهبود طعم، آن‌ها را بو بدهید یا به اشکال دیگری فرآوری کنید.

خواص خشکبار در لاغری

بیشتر آجیل ‌ها دارای پروتئین و چربی‌های غیر اشباع و کربوهیدارت‌ها هستند که تمام این‌ها برای بدن مفید و ضروری هستند. در نتیجه هر فردی در زندگی خود می‌تواند انواع آجیل‌ها و مغزها را مصرف کند تا نیازهای بدن خود را تأمین کند. نکته جالبی که می‌تواند در مورد آجیل‌ها به آن اشاره کرد، این است که آجیل‌ها باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود که همین دلیل محکمی برای کاهش وزن می‌باشد.

پسته جزو بهترین آجیل برای لاغری است که هر فردی می‌تواند آن را در برنامه غذایی خود جای دهد؛ زیرا بعد از مصرف آن در انسان احساس سیری کاذب ایجاد می‌شود که فرد را از خوردن غذاهای پرچرب و تنقلات باز می‌دارد. در نتیجه افراد با خوردن پسته ساعت‌ها احساس گشنگی نمی‌کنند. برای رسیدن به وزن ایده آل و کاهش وزن محسوسی باید خوردن پسته را در دراز مدت امتحان کنید تا نتایج آن را مشاهده کنید. زمانی که پسته در فرد سیری کاذب ایجاد می‌کند، بدن مجبور می‌شود از چربی و کالری انباشته شده در بدن استفاده کند در نتیجه در دراز مدت فرد دچار لاغری می‌شود.

گردو یکی دیگر از بهترین آجیل برای لاغری است که دارای چربی‌های غیراشباع می‌باشد. وجود چربی‌های غیراشباع در گردو باعث سلامت قلب می‌شود. بهتر است بدانید این چربی‌ها در گردو نسبت به دیگر آجیل‌ها بیشتر است؛ در نتیجه در کاهش وزن نسبت به دیگر آجیل‌ها موفق‌تر است. با مصرف گردو می‌توانید بدن خود را از بیماری‌های قلبی و عروقی محافظت کنید. وجود اسید آلفالینولنیک در گردو باعث کاهش و در نهایت لاغری فرد می‌شود. در گردو نیز مانند سایر آجیل‌ها اسیدهای چرب سودمندی وجود دارد که به فرد به کاهش وزن کمک می‌کند.

انواع خشکبار

خشکبار یا خشکه‌بار یا میوه خشک به میوه‌های خشک شده و برخی مغز دانه‌ها گفته می‌شود. مغز دانه‌هایی مانند پسته، بادام، فندق، گردو خشک و میوه‌های خشک مانند کشمش، کشمش سبز، کشمش سبز تیزابی، برگهٔ آلو بخارا، قیسی خشک، برگه هلو، برگه زردآلو ، برگه آلو، برگه آلوچه و برگه آلبالو، خرما، انجیر خشک. خشکبار جزو آجیل حساب نمی‌شود. در قدیم آن را میوه خشک می‌گفته‌اند.

لیست خشکبار : آلوبخار . آلوبخار . انجیر خشک . انجیر خشک. بادام زمینی بی پوست . بادام بو داده . بادام بو نداده . بادام درشت . بادام زمینی . بادام زمینی . بادام هندی . بادام هندی.  برگه زردآلو . برگه هلو . پسته . تخمه آفتابگردان . تخمه ژاپنی . تخمه کدو . تخمه هندوانه . توت خشک . خرما . سنجد . عناب . فندق . کشمش . کنجد . گردو. لواشک

فهرست زیر شامل آجیل‌های دارای طبع گرم و خشک و هم گرم و تر می‌شود. بادام هندی بادام درختی شیرین بادام درختی تلخ بادام زمینی بادام کوهی پسته کوهی پسته تخمه آفتابگردان تخم خربزه تخمه طالبی چلغوز فندق کنجد گردو . فهرست زیر شامل آجیل‌های سرد و تر و سرد و خشک می‌شود. بلوط خوراکی به دانه تخم کدو تخم هندوانه خشخاش شاه بلوط شاهدانه

خشکبار برای کم خونی

یکی از خواص خشکبار، خون سازی و درمان کم خونی است. در حال حاضر کم خونی به عنوان یک بیماری شایع در میان افراد جامعه به خصوص بانوان به شمار می آید. پزشکان برای درمان آن راه های گوناگونی را ارائه می دهند.

یکی از راه های مناسب برای برطرف کردن کم خونی و کمک به درمان آن استفاده از خشکبار است. برای این منظور می توان از موادی از قبیل پسته، فندق، کشمش، بادام زمینی، گردو استفاده نمود. البته پیشنهاد می شود تا جهت بهره مندی بیشتر از خواص خشکبار این گونه مواد را به صورت خام استفاده نمایید.

خشکبار برای دیابتی ها

پسته یک آجیل مناسب برای افراد دیابتی است که مصرف آن بسیار توصیه می شود. پسته از آن جا که منبع کاملی از فیبر، پروتئین و برخی چربی های مناسب برای بدن می باشد، مصرف آن می تواند به سیری طولانی مدت کمک زیادی کند.

از دیگر انواع آجیل مناسب برای افراد دیابتی می توان به بادام هندی اشاره نمود. مصرف بادام هندی به صورت مرتب می تواند در بهبود وضعیت افراد دیابتی تاثیر چشمگیری داشته باشد. همچنین استفاده از بادام هندی می تواند در کاهش سطح فشار خون نیز تاثیر گذار باشد. از این رو می توانید روزانه به مقدار یک مشت از بادام زمینی را استفاده نمایید.

گردو یکی از موارد شناخته شده در میان مغز ها بوده که از آن به عنوان آجیل مناسب برای افراد دیابتی نام برده می شود. تحقیقات نشان داده کسانی که گردو استفاده می کنند کمتر در معرض ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ هستند. به همین جهت می توان روزانه ۱۴ عدد نیمه گردو پوسته دار را در وعده های مختلف استفاده نمود.

خشکبار برای تقویت حافظه

مغز سالم مغزی است که بتواند به آسانی تمرکز کند، به خصوص وقتی در حال انجام فعالیت‌های زیادی باشید که همگی به عملکرد مغز نیاز داشته باشند. با افزایش مصرف آجیل به افزایش تمرکز مغزتان کمک کنید. یکی از خواص خشکبار برای کودکان تقویت حافظه و رشد بهتر ذهن کودکان است. بهتر است بدانید که کودکان در سن رشد قرار دارند و در این ایام باید از مواد خوراکی مفید و لازم جهت رشد بهتر آن ها استفاده شود.

پزشکان کودکان معمولا برای این موضوع مواد خوراکی گوناگونی را پیشنهاد می دهند که یکی از این مواد خوراکی خشکبار است. استفاده از خشکباری مانند کشمش، انجیر خشک، برگه زردآلو می تواند کمک زیادی به رشد بهتر ذهن و همچنین تقویت حافظه کودک نماید.

خشکبار برای سرماخوردگی

مصرف آجیل‌ و به ویژه تخمه‌ به دلیل داشتن Zn (روی)، شدت و طول سرماخوردگی و آنفلوآنزا را کاهش می‌دهند.بر اساس مطالعات صورت گرفته، به طور کلی رعایت یک رژیم غذایی غنی در آجیل‌ها، تخمه‌ها، دانه‌ها و میوه‌ها و سبزیجات تازه در جهت پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا کمک می‌کند.

خشکبار برای بدنسازی

مصرف بادام زمینی بهترین راه برای افرادی ست که می خواهند پروتئین بیشتر به رژیم غذایی خود اضافه کنند. بادام زمینی به طور قابل توجهی دارای مواد مغذی ضروری ست. به همین دلیل بادام زمینی برای بدنسازی بسیار مفید می باشد. جالب است بدانید با وجود اینکه بادام زمینی جزء حبوبات محسوب می شوند اما بیشتر مردم آن ها را به عنوان آجیل می شناسند.

پسته حاوی مقدار زیادی پروتئین و دیگر مواد مغذی حیاتی است و یکی دیگر از آجیل های مناسب بدنسازی می باشد؛ علاوه بر این یک منبع عالی از اسید های چرب سالم و آنتی اکسیدان ها می باشند

گردو نسبت به دیگر مغزها دارای کالری بیشتری ست اما در عوض کربوهیدرات کمتری نسبت به بقیه دارد. مقدار کالری بالای آن به دلیل چربی بالای آن است. با این حال ، چربی های موجود در گردو عمدتا PUFA ها هستند ، که مزایای سلامتی زیادی دارد. این درحالی ست که گردو به عنوان یک مغز با چربی های بسیار مفید شناخته می شود. همچنین یک منبع عالی از پروتئین و دیگر مواد مغذی است.

خشکبار برای زخم معده و یبوست

میوه‌ی خشک، درست مانند میوه‌ی تازه، غنی از فیبر است. فیبر مسلما می‌تواند به بهبود عملکرد دستگاه گوارش و حفظ انعطاف پذیری آن کمک کند. ارتباط نزدیکی میان گردو و زخم معده وجود دارد به این صورت که استفاده از گردو با وجود فیبر فراوان می تواند تا حد قابل توجهی در درمان بیماری زخم معده موثر باشد. البته هنگام بروز بیماری زخم معده نباید در مصرف گردو زیاده روی کرد به این علت که باعث تحریک اسید معده می شود و ترشح مقدار زیاد اسید معده می تواند بیماری زخم معده را تحت تاثیر قرار دهد.

به همین جهت براساس تحقیقات حاصل شده در خصوص گردو و زخم معده مصرف مقدار کمی از گردو می تواند باعث بهبود زخم معده شود. مصرف کشمش به‌طور منظم می‌تواند یبوست را تسکین بدهد یا مانع از ایجاد آن شود. کشمش، منبع خوبی از فیبر غذایی به‌شمار می‌رود که نقش موثری در مقابله با یبوست ایفا می‌کند.

خشکبار برای تقویت سیستم ایمنی بدن

مصرف روزانه خشکبار و مغز‌ها به بهبود عملکرد دستگاه ایمنی بدن در برابر انواع بیماری ها کمک زیادی می‌کند. آجیل حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است. آنتی‌اکسیدان‌ها وظیفه دارند از بدن در برابر اثرات مخرب ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت کنند.

خشکبار برای قناری

خشکبار منبعی سرشار از پروتئین ها و چربی هاست و به عنوان یک منبع مغذی برای پرنده محسوب می شود. از خشکبار در جیره غذایی پرنده به صورت پودر شده استفاده میگردد

Check Also

غازیاغی برای چیست ؛ ایا خوردن غازیاغی به لاغری کمک میکند

غازیاغی برای چیست غازیاغی برای چیست ؛ ایا خوردن غازیاغی به لاغری کمک میکند همگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *